Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Pocta Janu Karafiátovi. Broučci

A76/137

Jan Karafiát (1846-1929)

Jindřich Svoboda (1909-2001)

POCTA JANU KARAFIÁTOVI. BROUČCI

1941
Vel. 4°, 26,3x18,3 cm. 122 číslovaných s., česky. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Vydala Synodní rada českobratrské církve evangelické v Praze roku 1941 na ručním papíru Holland Pannekoek. 50. jubilejní vydání. Pevná celokožená individuální vazba Jindřicha Svobody, značená slepotiskovým razítkem na zadním přídeští, s aplikací na přední desce, hřbet se zlatými typy; kožený návlek s dýhovanou vložkou, zlacením a mosaznou aplikací; ozdobná kazeta. Obálka vevázána na konci knihy.

Jan Karafiát - český reformovaný, po roce 1918 českobratrský evangelický farář. Studoval na německém piaristickém gymnáziu v Litomyšli a na německém evangelickém gymnáziu ve vestfálském Güterslohu, následovala teologická studia v Berlíně, Bonnu a Vídni (1866-1869). Po roční vikářské praxi odešel znovu na studia do Edinburghu. Po návratu ze Skotska roku 1872 učil náboženství, pedagogiku, didaktiku a češtinu v Evangelickém učitelském semináři v Čáslavi. V letech 1875–1895 působil jako farář v Hrubé Lhotě (dnes Velká Lhota). Poté odešel do Prahy, věnoval se práci na revizi Bible kralické a vypomáhal v různých sborech. Je znám především první českou původní autorskou pohádkou pro děti Broučci: pro malé i veliké děti (1876).

Jindřich Svoboda - jeden z nejlepších českých knihvazačů. Vyučil se v knihařské dílně svého otce Josefa Svobody v Dolních Kounicích, poté absolvoval mistrovský ročník na Státní grafické škole v Praze (u prof. J. Solara). Po studiu krátce pracoval v pražských knihařských dílnách F. Burzanovského a A. Škody, roku 1931 se vrátil do dílny otcovské, jejíž vedení později (1937) převzal. Od roku 1959 provozoval soukromou dílnu v Brně na Petrově. Čtyři desítky let působil na Škole uměleckých řemesel v Brně. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců, od r. 1953 Mistrem uměleckého řemesla; roku 1978 byl přijat mezinárodní federací mezi světové mistry knihvazačského umění. Zúčastnil se řady výstav doma i v zahraničí a získal řadu ocenění, např. již v roce 1935 zvítězil v soutěži pražského Uměleckoprůmyslového muzea a roku 1999 obdržel Cenu města Brna za užité umění.

Vyvolávací cena: 25 000 Kč
Vydražená cena: 30 000 Kč