Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Poutníci nad vodopádem ze série 6 krajin podle R. Saveryho

A75/023

Aegidius II Sadeler (1570-1629)

Roelant Savery (1576-1639)

POUTNÍCI NAD VODOPÁDEM ZE SÉRIE 6 KRAJIN PODLE R. SAVERYHO

ca. 1610-1613
Mědirytina s leptem na papíru, 20,9x27,5 cm, značeno vlevo dole "Egidius Sadeler ex:". 1. stav. Ref.: Hollstein 234. Paspartováno, rámováno, zaskleno. Výjimečně kvalitní otisk vzácného 1. stavu.

Aegidius Sadeler – člen rozvětvené antverpské umělecké rodiny. Spolu se svými strýci Raphaelem a Janem Sadelerem se stali významnými představiteli nizozemského manýrismu na poli grafiky. Narodil se v Antverpách a jeho otcem byl Egidius st. Léta 1587-1593 strávil v Německu a Itálii. Od roku 1597 až do své smrti, s výjimkou krátké cesty do Mnichova 1611, působil jako dvorní mědirytec na rudolfínském dvoře v Praze, později ve službách Matyáše a Ferdinanda II. (během pražského pobytu vyučoval 1622-1623 Joachima von Sandrarta). Od roku 1601 jsou doloženy i Sadelerovy aktivity nakladatelské. Týkaly se mimo jiné panoramatu Von Ursprung und Erbauung der löblichen Stadt Prag (Praha? 1606), který dle předlohy Philippa van den Bossche rytecky realizoval Hans Wechter st. Jako rytec a nakladatel spolupracoval Egidius Sadeler ml. s Jiřím Černým z Černého Mostu. U Sadelerova alba Vestigi della antichita di Roma, Tivoli, Pozzuolo et altri luochi (Praha 1606) s 50 architektonickými mědiryty lze tisk Černého jen předpokládat (nakladatelem tohoto i mladšího vydání v Římě 1660 byl Egidiův bratranec Marcus). Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.

Roelant Savery – nizozemský malíř a rytec. Učil se u svého staršího bratra Jacoba a u malíře Hanse Bola. Asi od roku 1604 působil v Praze jako dvorní malíř na dvoře Rudolfa II. a pak i jeho bratra Matyáše. Před rokem 1616 se vrátil do své vlasti a roku 1618 se usadil v Utrechtu, kde si založil vlastní malířskou dílnu. Jeho nejvýznamnějším žákem se stal jeho synovec Hans, dále u něj studovali např. Allaert van Everdingen či Roelant Roghman. Tematicky se věnoval zátiší, krajině a vyobrazení zvířat a ptáků.

Vyvolávací cena: 13 000 Kč