Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Kniha Rut a Dáma ve smutku

A76/068

Různí autoři

Ludvík Bradáč (1885-1947)

KNIHA RUT A DÁMA VE SMUTKU

1920, 1923
Kniha Rut. Vel. 12°, 16x12,5 cm. 35 číslovaných s., česky, vysázeno podle překladu Kralické bible. Titulní strana tištěna v červené barvě, text s ozdobami v černé a červené barvě, vysadil a upravil Karel Dyrynk. Dřevorytové iniciály podle kreseb Josefa Mánesa. Pevná celopergamenová nakladatelská vazba s tlačeným a zlaceným ornamentálním dekorem a typy, návrh vazby V. H. Brunner, horní zlatá ořízka, svázal Ludvík Bradáč. Vydal L. Bradáč na Královských Vinohradech roku 1917 jako 1. svazek knihovny Grolierovy na papíru van Gelder Sonen. Náklad neuveden (dle Sáňky 200 nečíslovaných výtisků), tento exemplář nese č. 41. Publ.: Arno Sáňka, České bibliofilské tisky, Brno 1923, s. 62, č. 226; https://rajman.cz/ludvik-bradac-knihar-vydavatel/ Papír částečně skvrnitý, skvrna na přední straně vazby. Rudolf Medek: Dáma ve smutku. Magdalena. Novelly. Vel. 16°, 12,4x7,5 cm. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. 77 číslovaných s., česky. Pevná celokožená nakladatelská vazba s raženým a mořeným dekorem, hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka. Vydal Ludvík Bradáč na Královských Vinohradech roku 1920 jako 1. svazek edice Bibelot. Vazba mírně poškozená, odřená.

Ludvík Bradáč - knihař, odborný publicista a, pedagog. Knihařskému řemeslu se učil v Praze od roku 1899 u J. Nepevného. Roku 1904 se odešel zdokonalit do Düsseldorfu do knihařské školy P. Adama a později do Paříže, kde pracoval v několika dílnách. V roce 1908 se vrátil do Prahy a otevřel si na Vinohradech vlastní knihařskou dílnu. Usiloval o řemeslně dokonalé provedení knihy. Spolupracoval s předními knižními výtvarníky (např. V. H. Brunnerem, J. Bendou, F. Koblihou, F. Kyselou). Rozsáhlá byla i jeho editorská činnost, v jejímž rámci vydával i bibliofilské tisky. Přispíval také do odborného tisku, např. od 1911 do časopisu Knihař, který později i redigoval. Vydal několik odborných publikací (Knihařství 1912, Knihařská technologie 1941). Působil jako profesor Státního grafického ústavu v Praze. Soukromníci i přední nakladatelské domy (např. Nakladatelství František Borový) si u něho objednávali reprezentativní knižní vazby. Svými odbornými publikacemi, pedagogickou činností i vlastní knižní tvorbou významně ovlivnil českou knižní kulturu. Zdroj: http://biography.hiu.cas.cz/Personal/index.php/BRAD%C3%81%C4%8C_Ludv%C3%ADk_25.1.1885-14.11.1947

Vyvolávací cena: 2 000 Kč