Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Moravský kras a jeho podzemní svět - díl 1.

A76/009

Dr. Karel Absolon (1877-1960)

MORAVSKÝ KRAS A JEHO PODZEMNÍ SVĚT - DÍL 1.

1904-1910
Vel. 2°, 35,1x25,7 cm. 218 číslovaných s., česky. Pevná celoplátěná převazba + kartonové pouzdro s obrazovými přílohami a plány: 37 volných listů, 5 složených a 4 podlepené plátnem. Strana s nakladatelskými údaji vlepena jako xerokopie Vydal Alois Wiesner v Praze v letech 1904-1910, původně vycházelo v sešitech. Některé listy ušpiněné, natržené, místy restaurováno, svázáno částečně v chybném sledu listů.

Karel Vítězslav Absolon - moravský krasový badatel, jedna z velkých osobností evropské archeologie 1. poloviny 20. stol., vnuk archeologa a speleologa Jindřicha Wankela. Po absolutoriu klasického gymnázia v Brně vystudoval v Praze zoologii a roku 1907 se habilitoval na soukromého docenta fyzického zeměpisu. Roku 1908 nastoupil jako kustod zoologických sbírek do Moravského zemského muzea v Brně. Paleolitem se začal zabývat až od roku 1918, dalších 15 let na tomto programu systematicky pracoval, získával subvence na výzkum a sponzory expozice Anthropos na brněnském výstavišti. Své výzkumy popularizoval přednáškami, účastí na kongresech a bohatě ilustrovanými články v časopise The Illustrated London News. Roku 1927 získal na Karlově univerzitě křeslo „bezplatného řádného profesora pro obor geografie, paleoanthropologie a zoogeografie“. Jeho největší cíl, vybudování vědeckého ústavu Anthropos pro výzkum pleistocenního člověka, se nepodařilo realizovat ani za první republiky, ani za protektorátu, po válce se již ke svým projektům nedostal. Je autorem dvoudílné monografie o Moravském krasu. Jeho zásluhy ve vědních oborech zoologie, geografie, paleontologie, speleologie a archeologie byly oceněny členstvím v Královské české společnosti nauk, mimořádným členem České akademie věd a umění byl zvolen r. 1929.

Vyvolávací cena: 5 000 Kč