A56/065
Ludvík Souček (1926-1978)
ŽIDOVSKÝ (MALOSTRANSKÝ) HŘBITOV
40. až 50. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 175x231 mm (179x238 mm). Verso značeno autorským razítkem. Soukromá sbírka, Brno Stav A.
Český spisovatel science fiction a literatury faktu. Je považován za iniciátora hnutí, pozd. organizace Československý fandom, sdružení příznivců sci-fi literatury a filmu. Vystudoval lékařskou fakultu UK (1945-1951), zpočátku pracoval jako asistent na stomatologické klinice. Později vstoupil do Čsl. lidové armády a necelý rok (1954-1955) strávil v Severní Koreji jako vojenský lékař. 1955-1964 pracoval jako zubař v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. V letech 1964-1968 působil na Ministerstvu národní obrany, 1968 krátce na ÚV KSČ, poté v armádní redakci Čsl. televize a 1971-1976 v nakladatelství Albatros. Patřil k propagátorům fotografie, ve víkendové příloze deníku Ml. fronta vedl fotografickou rubriku. O fotografii napsal několik knih (např. Speciální fotografické techniky, 1960; Jak se světlo naučilo kreslit, 1963) a monografií slavných fotografů (Brassai, J. Funke aj.). V r. 1977 byl oceněn jako "zasloužilý pracovník kultury".