Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Předobraz IV a Obraz, který se nevrátí XVI

A76/241

Jan Svoboda (1934-1990)

PŘEDOBRAZ IV A OBRAZ, KTERÝ SE NEVRÁTÍ XVI

1970, 1971
Dvojice bromostříbrných fotografií na matném papíru, původní autorské zvětšeniny. 56,4x39 cm a 56,5x40 cm. Adjustováno na kartonu s montáží k zavěšení. Recto nahoře uprostřed perem datace "1970", resp. "1971". Verso na podložce perem podpis autora, ve druhém případě s věnováním "A. Dufkovi", propiskou název díla a datace v češtině a angličtině, č. "12", resp. "30" v kroužku. Lehce pokrčené rohy, v prvním případě drobný škrábanec v obrazové ploše. Provenience: ze sbírky PhDr. Antonína Dufka.

Jan Svoboda - český fotograf. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Jeho rané dílo bylo výrazně inspirováno tvorbou J. Sudka, hlavně po stránce volby námětů. Vytvářel především zátiší, co nejjednodušší kompozice s minimem předmětů, kde však vyniklo nasvícení a precizní aranžmá. Fotil často pohledy na běžné předměty, jako např. stůl, okno, konvici, hrušky apod. Důležitá pro něj byla práce se světlem, vyhýbal se ostrým kontrastům, využíval jemných nuancí v odstínech šedé. Fotografie zvětšoval na velké formáty, adjustoval je na tvrdé kartony a nerámoval je. Své dílo do hloubky filosoficky promýšlel a snažil se reflektovat vlastní tvorbu a znovu ji přepracovávat. Na přelomu let 2015 a 2016 mu Moravská galerie v Brně uspořádala velkou monografickou výstavu s názvem Nejsem fotograf, ke které vyšla stejnojmenná monografie.

Vyvolávací cena: 160 000 Kč
Vydražená cena: 550 000 Kč