A76/227
Přemysl Koblic (1892-1955)
POHLED Z OKNA
30. - 40. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 16,9x11,9 cm (17,4x12,3 cm). Verso tužkou jméno autora rukou Antonína Dufka.
Drobná skvrna v pravém horním rohu mimo obrazovou plochu.
Provenience: ze sbírky PhDr. Antonína Dufka.
Přemysl Koblic - český fotograf, publicista a chemik. Narodil se v rodině chemika Josefa Koblice (*1865). Vystudoval chemii a pracoval pak na Patentním úřadě v Praze pro obor fotografie. Publikoval články o fotografii, experimentoval s fotografováním za nepříznivých světelných podmínek a vyvoláváním filmů a fotografií. Pořizoval dokumentární snímky malými fotoaparáty vlastní výroby. Je autorem českého termínu "osvit" a zasloužil se o zavedení dalších českých výrazů do oboru fotografie, jako např. "vývojnice".