Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Lavička ve sněhu

A76/223

Karel Kašpařík (1899-1968)

LAVIČKA VE SNĚHU

ca 30. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorský pozitiv. 5,2x5,2 cm (5,8x5,8 cm). Verso perem podpis autora, tužkou inventární čísla. Verso zbytky lepicí pásky po adjustaci. Publ.: Howard Greenberg, Annette & Rudolf Kicken, Czech Vision. Avant-Garde Photography in Czechoslovakia, Ostfildern 2007, č. 187. Provenience: ze sbírky PhDr. Antonína Dufka; štítek Kicken Gallery Berlin, inv. č. P0703214.

Karel Kašpařík - český fotograf. Vyučil se prodavačem textilu. V první světové válce bojoval na italské frontě. Poté vystudoval obchodní akademii (1922). V meziválečném období pracoval na olomouckém ústředí státních drah. Během německé okupace byl vězněn v koncentračním táboře. Po válce se vrátil k dráze. Věnoval se dokumentární fotografii, převážně v oblasti svého bydliště - Dolanech, ale i portrétům a texturám, vytvářel fotomontáže a fotogramy. Ve 30. letech založil s Jaroslavem Nohelem a Otakarem Lenhartem avantgardní skupinu fotografů. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

Vyvolávací cena: 6 000 Kč
Vydražená cena: 6 000 Kč