Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Rhymes to Be Traded for Bread

A76/182

Vladimír Holan (1905-1980)

Josef Istler (1919-2000)

RHYMES TO BE TRADED FOR BREAD

1993
Vel. 4°, 29,2x21 cm. Nestránkováno, česky (sítotiskové reprodukce rukopisných básní V. Holana z roku 1953) a anglicky, přeložila Irma Charvátová. Obsahuje 6 originálních signovaných barevných leptů J. Istlera. Volné archy v papírové obálce. Vydal František Janás v Brně roku 1993 v Edici 33 na ručním papíru z Velkých Losin v celkovém nákladu 80 výtisků, tento exemplář ručně tužkou číslován: "54/70". V tiráži podpis vydavatele a překladatelky.

Vladimír Holan - jeden z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. První básnickou sbírku vydal již v době svých pražských gymnaziálních studií. Pracoval pak jako úředník pražského Penzijního ústavu, ale v 28 letech odešel ze zdravotních důvodů předčasně do penze. Nadále se věnoval literatuře a poezii. V letech 1933–1938 působil jako redaktor Umělecké besedy v časopisu Život, 1939–1940 byl dramaturgem Divadla E. F. Buriana. Po válce vstoupil na krátkou dobu do KSČ, ale již r. 1950 se vrátil zpět ke katolické církvi. Následoval publikační zákaz, který s několika výjimkami trval v podstatě až do roku 1963, kdy začaly vycházet sbírky, které mezitím napsal.

Vyvolávací cena: 7 000 Kč