Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Jitřní

A76/078

František Táborský (1858-1940)

Karel Svolinský (1896-1986)

JITŘNÍ

1938
Vel. 4°, 28,2x21 cm. 31 číslovaných s., česky. Barevnými litografiemi ilustroval K. Svolinský. Měkká šitá vazba v původní obálce. Vydal Spolek českých bibliofilů v Praze v lednu 1938 na holandském papíru Pannekoek v nákladu 130 číslovaných výtisků, tento exemplář nese č. 95. Kartonové pouzdro. Na několika prvních listech místy drobné skvrny, lehký škrábanec přes horní okraj knižního bloku a obálky, jinak velmi dobrý stav. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. BF 1197. Provenience: ze sbírky MUDr. Jiřího Kačera.

Karel Svolinský - český grafik, malíř a ilustrátor Karel Svolinský pocházel ze Svatého Kopečku u Olomouce. Vyučil se řezbářem a poté absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od poloviny 20. let vystavoval doma i v zahraničí. V letech 1928 a 1937 se účastnil Exposition Internationale des Arts et Téchniques v Paříži, kde byla jeho tvorba oceněna zlatou medailí a Grand Prix. V 50. letech reprezentoval Československo na Bienále v Benátkách a na světové výstavě v Bruselu. Následovala řada samostatných výstav i mezinárodních přehlídek, zejména v oblasti knižní grafiky a ilustrace. V letech 1945–1970 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Vyvolávací cena: 1 000 Kč