A76/078
František Táborský (1858-1940)
Karel Svolinský (1896-1986)
JITŘNÍ
1938
Vel. 4°, 28,2x21 cm. 31 číslovaných s., česky. Barevnými litografiemi ilustroval K. Svolinský. Měkká šitá vazba v původní obálce. Vydal Spolek českých bibliofilů v Praze v lednu 1938 na holandském papíru Pannekoek v nákladu 130 číslovaných výtisků, tento exemplář nese č. 95. Kartonové pouzdro.
Na několika prvních listech místy drobné skvrny, lehký škrábanec přes horní okraj knižního bloku a obálky, jinak velmi dobrý stav.
Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. BF 1197.
Provenience: ze sbírky MUDr. Jiřího Kačera.
Karel Svolinský - český grafik, malíř a ilustrátor Karel Svolinský pocházel ze Svatého Kopečku u Olomouce. Vyučil se řezbářem a poté absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od poloviny 20. let vystavoval doma i v zahraničí. V letech 1928 a 1937 se účastnil Exposition Internationale des Arts et Téchniques v Paříži, kde byla jeho tvorba oceněna zlatou medailí a Grand Prix. V 50. letech reprezentoval Československo na Bienále v Benátkách a na světové výstavě v Bruselu. Následovala řada samostatných výstav i mezinárodních přehlídek, zejména v oblasti knižní grafiky a ilustrace. V letech 1945–1970 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.