A57/239
Ota Bubeníček (1871-1962)
BLÜHENDE KIRSCHENBÄUME UND BURG ŠELENBERK
Öl auf Pappe, 36x50 cm, sign. rechts unten „OBubeníček“. Gerahmt, verglast. Zustand A. Zustand A.
Ota Bubeníček - malíř und loutkař, studoval in Prag na AVU u J. Mařáka, A. Slavíčka und Ottenfelda. Zabýval se krajinomalbou, tvořil na Valašsku, ve Vsetíně, Horní Bečvě, ve Svratce, v jižních Čechách (na Sedlčansku, v Protivíně, Volyni, Zvíkově, Orlíku), v meziválečném období jezdil na Slovensko, od r. 1932 žil trvale v Mladé Vožici. Jeho tvorba má blízko k dekorativní stylizovanosti z přelomu století und bývá někdy kladena do souvislosti mit německými krajináři z Worpswede. Bubeníček často zachytil neporušený ráz krajů mit množstvím lidových staveb, und proto je etnografy vyzdvihována i dokumentární hodnota jeho díla.