A57/707
IKONA: ЗНАМЕНИЕ СЕРАФИМО-ПОНЕТАЕВСКАЯ
Moskva, Rusko kolem r. 1900 Malba vaječnou temperou na lipové desce 22,2 x 27cm. Ikonografický typ Bohorodičky, oblíbený v druhé polovině 19.stol. po celé Rusi se odkazuje na zázračnou pomoc při obléhání Novgorodu v zimě 1170. Ikonografická předloha pro zde popisovanou ikonu vznikla v ženském klášteře v obci Ponetaevka v nižně-novgorodské oblasti v 60. letech 19. stol. Popisovaná ikona vznikla pravděpodobně po roce 1895, ve kterém byl korunován carem Mikuláš II. K této příležitosti povýšil výše uvedený ikonografický typ na hlavní ikonu rodiny Romanovců a ta se stala vyhledávanou a široce uctívanou ikonou zejména ve vyšší společnosti. Stav restaurováno.