A56/240
Jan Kristofori (1931-2004)
A VŠICHNI DRŽÍ HUBU
1976-1980 Kombinovaná technika na sololitu, 67x68 cm, sign. a dat. vpravo dole "Kristofori 76/80". Rámováno. Dílo pochází ze sbírky českého diplomata a významného sběratele umění.
Jan Kristofori se narodil v Mukačevě, po 2. svět. válce rodina přesídlila do Československa. V 50. letech byl odsouzen za protistátní činnost a strávil 7 let ve vězení, po srpnu 1968 emigroval do Norska. Základem jeho tvorby byla především abstraktní strukturální malba 60. let. V 90. letech otevřel v Praze na Žižkově kulturní centrum Ateliér Vox Humana. Je znám především svými knižními ilustracemi, např. Kafky, Dürrenmatta nebo Solženicyna, a díly inspirovanými jazzem a klasickou hudbou, zejména rozsáhlou řadou Moderní jazz v plastice (1964-1965). Později vytvořil cyklus maleb Lidská práva (1970-1975), který byl následně vystavován po celé Evropě, např. v Centre Pompidou v Paříži, v Římě byl ohodnocen cenou Marca Aurelia. Kristofori od 70. let pravidelně vystavoval ve světových galeriích a obdržel řadu ocenění, mimo jiné čestný doktorát a zlatou medaili Italské akademie. Jeho díla se nachází např. ve sbírkách Galleria Nazionale Roma, Pinacotheca Napoli nebo soukromých sbírkách A. Solženicyna, V. Havla či G. Bushe.