A56/223
Zdeněk Sýkora (1920-2011)
ČERNOBÍLÁ STRUKTURA
1971 Serigrafie na papíře, 60x60 cm, sign. a dat. na zadní straně "89/100 Sýkora 71". Rámováno, zaskleno. Stav A.
Zdeněk Sýkora studoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze, později se stal docentem v oboru malba. Byl členem skupiny Křižovatka. V roce 2003 mu francouzský ministr kultury udělil titul rytíře Řádu umění a literatury. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných soukromých i veřejných sbírkách, např.: Nationalgalerie Berlin, Centre Pompidou Paris, Stedelijk Museum Amsterdam, sbírka Jana a Medy Mládkových. Zdeněk Sýkora zkoumal specifické vlastnosti barevnosti a vztahů struktur a linií. Vytvářel složitě formulovaná díla, založená na jasně definovaných vstupních parametrech geometrické abstrakce. Jako jeden z prvních umělců zapojil do tvorby svého díla výpočetní technologie a matematizovanou náhodu. Nejprve se zabýval strukturami a jejich výrazovými obměnami z hlediska tvarů, barevnosti, polohy rastru až dospěl k tzv. makrostrukturám, které vznikaly zvětšením elementů, jako detaily vytvořených struktur. Od 70. let se zaměřil na styčné obrysy a linie vytyčující hranice ploch, liniovým obrazům se Zdeněk Sýkora věnoval až do konce života.