A56/212
Čeněk Dobiáš (1935-1985)
DÍVKA
1962 Olej na plátně, 59x24 cm, sign. a dat. vpravo nahoře "Dobiáš 62". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Dílo pochází ze soukromé sbírky v Brně, otcem současného majitele zíkáno přímo od autora.
Čeněk Dobiáš - pracoval nejprve jako kreslič map a propagační výtvarník pro firmu ZKL v Brně, než se rozhodl věnovat samostatné malbě. Jeho oblíbenými náměty byly ženské akty i portréty, postavy romského ghetta, krajiny i kytice. Paralelně vedle volného realismu tvoří i geometrizující obrazy zejména industriální krajiny. Jeho dílo se vyznačuje výraznou, sytou barevností. Dobiáš byl členem SVU Aleš nebo brněnské Skupiny M.