A56/205
Vladimír Boudník (1924-1968)
STRUKTURÁLNÍ GRAFIKA II
1960 Kombinovaná technika na papíře, 200x383 mm (výřez pasparty), sign. a dat. dole uprostřed tužkou "V. Boudník 1960 - XI.". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.
Vladimír Boudník - český grafik a malíř, zakladatel uměleckého směru zv. explosionalismus. Vyučil se nástrojařem, po válce vystudoval Státní grafickou školu. Pracoval v ČKD Vysočany, kde nacházel materiál a inspiraci ke své tvorbě. Odstřižky plechu a odpadky při zpracování kovu, pilníky, matky, šrouby apod. vlisovával a vtloukal do plechových plátů, které pak propaloval autogenem, škrábal do nich a tloukl kladivem. Z těchto matric tiskl grafické abstrakce, které ještě poté dotvářel a nazýval aktivní grafikou. Další z jeho originálních technik jsou magnetické grafiky. Ve strukturální grafice stejným způsobem užíval písek, kousky provázků či textilu. V duchu explosionalismu tvořil při happeninzích v pražských ulicích, kdy na zdech domů dělnických periferií obtahoval náhodné skvrny a odchlíplou omítku do abstraktních kreseb. Grafické listy rozdával přátelům a spolupracovníkům. V dělnické kantýně uspořádal i první výstavu, jednu z mála během svého života. Zúčastnil se 2 pražských Konfrontací. Se značným předstihem ohlásil nástup informelu. Jeho přítel B. Hrabal z něj učinil výraznou postavu svých próz (např. povídka Něžný barbar). Od r. 1995 se na jeho počest každoročně uděluje významným grafikům za celoživotní dílo Cena V. Boudníka.