A56/203
Bohumír Matal (1922-1988)
OBOUSTRANNÝ PORTRÉT
1956 Dvě malby, olej na lepence, 100x70 cm, sign. a dat. vpravo dole "Matal 56". V řadě obrazů z padesátých let se Matal zabývá rozdělením prostoru a jeho zmnožením pomocí odrazu zrcadel. V křesle většinou sedí čelem žena, okolo běžný interiér pokoje. Figury jsou však bez tváře, a tak jako by se samy stávaly věcmi, statickými objekty zrcadlení. Scéna sama o sobě bývá mělká, skutečný prostor se rozpíná až za zrcadlem. (Petr Holý, katalog výstavy Matal v Domě Umění Brno, 1998) Dílo pochází ze soukromé sbírky v Brně, otcem současné majitelky získáno v 80. letech přímo od autora. Za laskavou konzultaci děkujeme PhDr. Kateřině Svobodové.