A56/200
Vilém Reichmann (1908-1991)
TŘI TANEČNICE
1945 Kresba tužkou na papíře, 250x263 mm, sign. a dat. vpravo dole "WR 45". Významná soukromá sbírka, Brno
Vilém Reichmann - brněnský fotograf a kreslíř. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, do začátku 2. světové války pracoval na stavebním úřadě. Zabýval se jak literaturou a básnictvím, tak výtvarným uměním – kresbou, karikaturou a fotografií. Patřil mezi levicově orientovanou avantgardu, byl členem skupin Ra, DOFO, Sdružení Q. Fotografie ze 40. let jsou základem pozdějších větších cyklů, jako např. Metamorfózy. Po válce se vrátil k surrealismu cykly Raněné město a Kouzla. Od 60. let se věnoval fotografii detailu a makrofotografii - cykly Agáve, Teritoria - a také manipulaci s fotografickým procesem až na pomezí fotografie a grafiky.